מצבה העגום של ההעדפה המתקנת בישראל

חה"כ לשעבר אתי לבני בכנס השנתי: "הקמת נציבות שויון זכויות בתעסוקה – צעד משמעותי לאכיפת העדפה מתקנת לנשים"

 24.05.2006     עו"ד שמרית רגב – דוברת הלשכה  

כך אמרה אתמול, 23.5.06, עו"ד אתי לבני, יו"ר ועדת מעמד האישה בכנסת הקודמת, בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת, שעסק בנושא העדפה מתקנת. היא ציינה בין ההישגים בתחום זה גם את החוק שיזמה יחד עם ח"כ יולי תמיר לייצוג נשים במו"מ לישוב סכסוכים. 

ד"ר יופי תירוש מהמכללה למנהל ציינה שבטרם הדברים על יתרונות של העדפה מתקנת יש לאתר ולתקן את הליקויים הרבים במכרזים לאיוש משרות ותפקידים בשירות הציבורי, המרוקנים את עולם המכרזים מתוכנו, בין אם בשל ריבוי משרות אמון, מינויים זמניים, מכרזים פנימיים ואיוש משרות רבות על ידי עובדי קבלן.

פרופ' סטיבן פלאוט מאוניברסיטת חיפה הביע התנגדות לביצוע אפליה מתקנת מכל סוג שהוא. לדבריו בפועל אפליה מתקנת יוצרת דעות קדומות וגורמת להורדת סטנדרטים ופגיעה בחברה. "אם נתחיל לחלק תפקידים מכח ממונה על שויון – נהפוך לרפובליקת בננות המתבססת על בינוניות", אמר פרופ' פלאוט. 

על דברים אלו חלקה עו"ד ציונה קניג מאיר, מנהלת המחלקה המשפטית של שדולת הנשים בישראל, שיזמה את הצעת החוק להקמת נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה. לפי נתונים שמסרה מאז 1993 ועד 2004 עלה שיעור הנשים בדירקטוריונים של חברות מ- 4.7% ל- 37.2%. לעומת זאת, שיעור יצוגם של נשים בכנסת הינו נמוך למדי ולא חל בו שינוי לטובה להבדיל ממקומות אחרים בעולם המערבי. ד"ר בן ציון להב העלה תזה לפיה הזכות להעדפה מתקנת הינה חלק מהזכות החוקתית לכבוד האדם ולכן כל חוק הפוגע בזכות להעדפה מתקנת צריך לעמוד בתנאי פסיקת ההגבלה. הוא ציין שראוי להעניק לאנשים עם מוגבלות העדפה מתקנת בגופים ציבוריים כפי שניתן לנשים וערבים.

http://www.israelbar.org.il/article_inner.asp?pgId=37440&catId=6

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: