בין כלכלה לקלקלה

בחודשים האחרונים ד"ר אמיר פז-פוקס ואני שקדנו על כתיבת הדוח "בין הציבורי לפרטי: הפרטות והלאמות בישראל" (דוח שנתי, 2010) שהתפרסם השבוע. הדוח סוקר שלושים מהלכי הפרטה שנעשו בישראל בשנת 2010 בתחומים הבאים: חברות ממשלתיות, חינוך, בריאות, עבודה ורווחה, קרקעות ודיור ציבורי, ביטחון והפרטת הפיקוח. הדוח סוקר גם שני מהלכי הלאמה. הדוח נכתב במסגרת פרויקט אחריות המדינה, גבולות ההפרטה וסוגיית הרגולציה של המרכז לצדק חברתי ודמוקרטיה ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים.

למדיניות ההפרטה, ובמידה לא מבוטלת גם לסוגיית ההלאמה, השלכות במישורים של צדק חברתי, שוויון, פרטיות, זכויות עובדים, תשתיות וביטחון. כאשר המדינה מעבירה שירותים מסוימים שהיא מספקת או את הפיקוח עליהם לחברה פרטית היא עלולה לפגוע גם בעצם ריבונותה. כיום אין בישראל גוף מדינתי המרכז את נושא ההפרטות ותכנונן, גוף שמבצע מעקב וביקורת אחר הפרטות שהתבצעו.

גוף כזה גם לא יוכל להתקיים במצב הנוכחי שבו יש שיח אחד ויחיד שמושל בכיפה – שיח התומך בהפרטות. ככזה, השיח המתנהל במשרד האוצר מתבצע במסגרת האג'נדה המובנת מאליה, ולא על אודותיה, וכך מבטל אג'נדות חלופיות. דוגמה לכך ניתן למצוא בדבריו של רו"ח דורון כהן – מנהל רשות החברות הממשלתיות – שבמאי 2010 טען בראיון ל'כלכליסט' את הדברים הבאים:

"ההפרטה, עם כל הגינויים שספגה בשנים האחרונות, היא עדיין ערך מבורך בעיניי, אבל לאו דווקא בדרך של הנפקה ציבורית. ההפרטה היא יעד, הנפקה היא לא אידיאולוגיה… יכול להיות שאם היינו מקיימים דיון פילוסופי בעד או נגד הפרטות, המסקנה היתה קצת אחרת. אבל עם כל הכבוד לדיונים פילוסופיים, ישראל לא יכולה לפגר בצמיחה אחרי מדינות אחרות."

דבריו של כהן תמוהים בעיניי, שכן אני סברתי שהפרטה אינה ערך או יעד, אלא אמצעי. הנפקה היא אולי לא אידיאולוגיה, אבל מכך שהפרטה היא ערך ויעד יוצא שההפרטה עצמה היא אידיאולוגיה. נראה שכהן לא מתייחס ברצינות ל"טיעונים פילוסופיים", אבל יש להדגיש שאין לבלבל בין פילוסופיה לפלספנות, כשם שאין לבלבל בין כלכלה לקלקלה.

טיעונים כלכליים, הגם שאינם חזות הכל, הם בהחלט חשובים, אך האמירה של כהן מצביעה על כך שהשיח שלו – שכאמור, מובא כאן כדי להדגים את השיח הרווח באוצר – הוא שיח של אג'נדה הרמטית: ההפרטה היא ערך, ההפרטה היא יעד, וכל השאר הוא "פילוסופיה", שזה במילים אחרות, קשקוש לא רלבנטי. לא רלבנטי למה? לצמיחה. צמיחה של מי? של כלכלת ישראל? ואיך זה ישפיע על מצבם של אזרחי ישראל? זאת כבר פילוסופיה. מדובר אפוא בשיח שאינו סובלני לשיח המבקש לקדם חלופות. ברגע שכהן מאפיין את השיח האחר שעשוי להוביל למסקנות אחרות כדיון פילוסופי, הוא למעשה מציג את השיח האחר כלא רלבנטי ובכך פוטר את עצמו מלהתייחס אליו ברצינות. גם אם נניח שכהן צודק ברמיזתו, ושלא יהיה קשר בין מסקנות "פילוסופיות" שישללו ו/או ירסנו הפרטה למציאות הכלכלית. הדבר עדיין לא פוטר אותו ואת עמיתיו במשרד האוצר מבדיקת הקשר בין רמת צמיחת המשק שהם כה עסוקים בה למצבם הכלכלי של אזרחי ישראל, ובעיקר אזרחיה השקופים.

ביטול השיח האחר, ויש יותר משיח אחד בהקשר זה, הוא אחת הסיבות לכך שלא מתקיים דיון רציני ומשמעותי – בתוך משרד האוצר וכן בינו לבין רשויות אחרות – על אודות ההפרטה. זה לא מוציא את העובדה שמלכתחילה העניין של המשרד לקיים דיון כלשהו בנדון הוא קלוש ביותר. השיח שמבקש לקחת חלק בדיון שכזה לא שולל בהכרח מהלכי הפרטה, אבל אין ספק שהוא מבטא עמדה המבקשת להציב להפרטה גבולות ולהטיל על המדינה אחריות שמעבר למאזן הצמיחה. לא צריך להיות פילוסוף גדול כדי להבין את ההבדל בין אמצעי למטרה, אבל תמיד נוח יותר להתייחס לדברים במונחים של שחור ולבן ולבטל את האחר. תמיד יהיה פקיד שיאמר בביטול "זה דיון פילוסופי" – אמירה צורמת במיוחד לאור הכשרתו האקדמית של שר האוצר הנוכחי – אבל זה לא הופך את האג'נדה האחרת לבלתי מחוברת למציאות החברתית והכלכלית שלנו. איכשהו נדמה לי שהשיח המושל בכיפה הוא זה שאינו מחובר למצב בשטח. חבל, אבל באמת, שדווקא ברפורמה הכי משמעותית בישראל בעשורים האחרים אין שיח חלופי שנתפס על ידי אנשי משרד האוצר כשיח רלבנטי ולגיטימי.

לקריאת הדוח המלא הקליקו כאן.
לתמצית תוכנו של הדוח הקליקו כאן.
הקליקו כאן לכתבה על הדוח ב'דה מרקר', כאן לכתבה נוספת באותו עיתון, וכאן לפוסט בנדון באתר העוקץ.

2 Responses to בין כלכלה לקלקלה

  1. זו הזדמנות טובה לברך אותך ואת אמיר על הפרוייקט החשוב.
    בהצלחה

  2. הרבה פעמים אני מוצאת את עצמי מתעייפת מלדברים על דברים עד שאני מרגישה שאני טוחנת מים, אבל חשוב לזכור שפתרונות ראויים מתחילים בפיתוח שיח. ונראה שהשיח של היום מגודר בתוך מבחר מצומצם של מושגים. כאשר עולים על פיתרון מהיר שכביכול מוריד את הנטל ממי שצריך בסופו של דבר לקבל את ההחלטה, נוח מאוד לדבוק בו, ולא מפתיע שזה המצב היום. מקווה שיתפתח הד חד חזק יותר בנושא מזה הקיים היום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: