הפרחים, לדפני

הטענה היא שדפני ליף לא עשתה צבא, ולכן לא…; או, ולכן לא יתכן ש… . ואני שואל, "ולכן לא מה? ולכן מה לא יתכן?" אני לא מצפה לתשובה אינטליגנטית. מכל מיני סיבות. אחת מהן היא שקו הטיעון הנפוץ לא מצליח להתיישב עם העובדה שיש לפחות קבוצה אחת גדולה בציבור היהודי (בשונה מהציבור הישראלי) של נערים ונערות שמהם אי השירות, שעליו הם כלל לא צריכים להיאבק – בין שבריאותם מאפשרת לשרת בצבא ובין שלא – לא מונע כל מיני זכויות ותפקידים, לרבות תפקידים ציבוריים הנחשבים לרמים מאוד. אבל אני לא מעוניין לפתח את קו הטיעון השחוק. אני גם לא רוצה לדבר על מעמדו של צה"ל – כי שרהל'ה שרון אמנם התפדחה כשהכריזה קבל עם ועדה "הפרחים, לצה"ל" (ואחר כך עוד הצדיעה), אבל בסופו של דבר האמירה שלה, שמביכה אותי גם כיום, הביעה סנטימנט מרכזי של הציבור הישראלי.

לא משנה לי מאיזו סיבה דפני ליף לא שירתה צבא, כי זה לא רלבנטי למאבק שהיא חלק מהנהגתו. ברור שחשיבותה של ליף (וחברותיה וחבריה) בדברי ימי מדינתנו אמורים להיות גדולים יותר מההיסטוריה של אסתי גינזבורג שאמנם "עשתה צבא", אך זה לא הפריע לה להמשיך לעבוד ולהרוויח הרבה מאוד כסף ולא לרדת לשניה מטורי הרכילות (וכן, כל הכבוד לה על זה שהיא לא אנורקסית). השאלה המעניינת היא לא האם ליף שירתה או לא שירתה בצבא. סביר להניח שאילו התעקשה מאוד (וזה בעצם מה שהמיינסטרים מצפה ממנה) היתה יכולה להתנדב לשרת חרף מצבה הבריאותי. ונכון, היא לא עשתה שירות לאומי, על אף שהתנדבה כשנה וחצי במקום אחר. השאלה גם אינה כמה זמן התנדבה ליף והיכן.

השאלה המעניינת היא למה דווקא ליף? זה לא מקרה שמכל "מנהיגי המחאה" דווקא ליף מושכת אש. לחלקים מסוימים בציבור לא נוח לפגוש בחורה שלא שירתה צבא – וכאמור, לצורך העניין לא משנה מאיזו סיבה: רפואית, דתית, מצפונית, השתמטותית או מעמד של ספורטאית – ובכל זאת לא ניתן להתעלם ממנה: היא אינטליגנטית, מעניינת, מרשימה, רהוטה ואחת שיודעת להזיז דברים בסדרי גודל לא פשוטים.

זה לא מקרה שליף מושכת אש, משום שיש לה הרבה בעיות: ראשית, היא אישה. שנית, לא רק שהיא אישה, אלא שיש לה אנרגיות של אחת שמסוגלת לתקוע גרפעץ ולהרים את החבר'ה מצחוק. שלישית, ושקוף בשלב זה, היא לא משחקת את התפקיד המצופה מאישה: היא לא במידה 34 ולא ממלאת את הפונקציה של בר רפאלי (שהתחתנה כדי לא להתגייס וזה הפריע לכמה אנשים בדיוק לשתי שניות). רביעית, פתאום מסתבר שיש בחורה כריזמטית (יחדיו עם עוד בחורות ובחורים, כמובן) שמסוגלת לא לחייך כשלא בא לה, לדבר דוגרי ולעניין, וגם לעשות. וכל זה בלי שהיא היתה מדריכת שריון או חיילת בגדוד קרקל.

זה מעצבן. מה נעשה עכשיו עם העבר הצבאי שלנו? כיצד הוא סייע לנו לעשות משהו עם ההבנה (של מי שהבין) שזורים לנו חול בעיניים. ודווקא ליף, בלי צה"ל בקורות החיים, בלי תעודת השחרור הארכאית, בלי ניסיון החיים (כאילו שהפריע למישהו שמינו את דרעי לשר פנים בגיל 29) אומרת את זה הכי טוב מכולם. כך צריך להבין את ההתנהגות המביכה כל כך של שרון גל בראיון עם דפני ליף. ההתנהגות שלו היא סימפטום למשהו שרבים, מאלו המכונים טובים, חושבים בינם לבין עצמם.

ויש עוד בעיה קטנה ומטרידה, סתירה לכאורה: למרות כל הדברים הללו יש גברים רבים, גיבורי צבא הגנה לישראל, אלה עם הגולדסטאר ביד – תחליף הפאלוס הידוע – שאומרים זה לזה במפגש החברים בגינה אצל מושיק שהיא "לא עשתה צבא", אבל עדיין מוטרדים מדבר מה חסר שם שהולך ועוטה צורה עמומה מתוך הזמזום הבלתי פוסק בראש של you can leave your hat on, והופך מפורש, ומבהיל לרגע, עקב תזוזה באזור החלציים: הם נמשכים אליה, לעיניה היוקדות, לאופן הבלתי מתנצל בו היא מחזיקה את הסיגריה. כי אין לשכוח, דפני ליף היא אישה, ולכן בראש ובראשונה צריך – בצורה זו או אחרת – לזיין אותה. רוב הנשים בחבורה הפנימו את הדיכוי זה מכבר, ולכן הן יושבות יחדיו, בעזרת הנשים שבצד הגינה, שותות דיאט; הן חשות ברטט בתדר הגברי והאינסטינקט שלהן מורה להן לשנוא אותה.

שרהל'ה שרון אמרה את האמת. רבים מדי בישראל בכלל ובמעמד הביניים בפרט לא באמת הפסיקו להצדיע, ועדיין רוצים לתת את הפרחים לצה"ל.

4 Responses to הפרחים, לדפני

 1. טל says:

  קשה אבל צודק. יש לי גם תחושה שחלק מהתגובות כלפיה נובעות מחוסר היכולת לפצח אותה. לעתים קשה להסביר מה הופך אדם למנהיג או למישהו שמקים וסוחף אחריו אלפים רבים. היא נראית רגילה ונורמלית אבל היא לא רק. אני דווקא לא רוצה לקשר זאת לעובדת היותה אישה ולכן מכשפה, כפי גלית דשא כתבה במידה רבה של צדק. אני קושרת את התגובות של חלק מהאנשים כלפיה גם להשתאות שאפשר לחוש ביחס לאדם רגיל שיש לו כוחות אחרים. זה יוצר בלבול ואי הבנה. וההבנה הבסיסית שכולנו דומים ולכן אנחנו יכולים לצפות כיצד השני/ה יתנהגו היא אלמנטרית לקיום רגוע ושפוי. והאחרות הזו, היכולת שלא ברור מהיכן נובעת, המעטה הרגיל שמאחוריו יש משהו אחר לא מפוענח ולא רגיל, לדעתי מעביר כמה אנשים על דעתם. הם מוכרחים לפצח את הקוד. לפרק אותה ואת מנגנון ההפעלה שלה כדי להגיע לקופסה השחורה שתגיד להם 'מה באמת יש שם'.

 2. אז מה עשית בצבא? האא?

  העיקר לבוא היום פשוט לבוא….

  תחי המלכה דפני לייף הראשונה. עזוב את העניין הזה של הצבא. היא מעצבנת אותם בגלל שהיא אישה ועוד יותר בגלל שהיא הצליחה. המחאה הזאת י שלה פוטנציאל לשנות סדרי עולם וזה לא נוח לכמה אנשים.

 3. ז'ניה says:

  לא רק שהיא ישראלית אסלי כמו שכתבת אלא שהיא גם פטריוטית מובהקת ומוצהרת, והשילוב של זה עם העובדה שלא עשתה צבא מחוללת אצל הרבה אנשים קצר באזור חוק-השלישי-הנמנע של המוח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: